Feladatok felhasználókhoz rendelése

 
  1. Vegyen fel feladatokat a projektjei alá!

    Feladat létrehozásához kattintson az "Új feladat" ikonra ()! A felugró ablakban a kötelező mezőket vagy az összes kitöltendő mezőt láthatja (a lenyíló menük feletti linkre kattintva tudja változtatni a megjelenítendő mezőket). Adja meg a feladat nevét, prioritását és leírását továbbá megadhatja a feladat időszakát, tervezett időtartamát, költségét! Új feladatát előre kialakított kategóriába is sorolhatja. Itt állíthatja be, hogy a létrehozott új feladat mely alkalmazásokban jelenjen meg. A Haladó beállításokban (akkor láthatja ezt az opciót, ha az összes mezőt megjeleníti) még több érték beállítására van lehetősége.

  2. Ossza ki a feladatokat!

    Új feladat létrehozása során rögtön lehetősége van azt felhasználókhoz vagy csoportokhoz, szerepkörökhöz rendelni a Hozzárendelések fülön. A feladat kiosztásakor meg kell adnia azt az időszakot, amely alatt adott felhasználó a feladaton dolgozhat és azt a becsült időtartamot, amennyi időt felhasználhat annak elvégzésére napi átlagban vagy összesen (az egyes hozzárendeléseket egyenként el kell mentenie).

  3. Rendeljen további felhasználókat a meglévő feladatokhoz!

    Kattintson a táblázat felett található "Új hozzárendelés" ikonra (), ezzel egy felugró ablak jelenik meg, ahol új hozzárendelést vehet fel, vagy a meglévő hozzárendelés adatait módosíthatja. Ehhez először keresse ki a feladat neve alapján azt a feladatot, amelyhez új hozzárendelést kíván felvenni.

  4. Tömeges feladatkiosztás

    A baloldali szervezeti hierarchiában válassza ki azt a csoportot vagy felhasználót, akinek tömegesen szeretne feladatot kiosztani. A "Tömeges feladat hozzárendelés" ikonra () kattintva a felugró ablakban megjelenő projekt és feladat struktúrában jelölje ki azokat a feladatokat, amelyeket tömegesen ki akar osztani.

  5. Csoport és felhasználó szintű feladat hozzárendelések

    Az egyes csoportokat kiválasztva a jobb oldali táblázatban láthatóak a csoport egészéhez hozzárendelt feladatok, az egyéneket kiválasztva pedig a felhasználóhoz közvetlenül kiosztott (), vagy csoport ()/szerepkör () szerint rendelt feladatok.

  6. Feladat hozzárendelésekkel kapcsolatos műveletek

    Az adott csoporthoz/felhasználókhoz tartozó feladatok hozzárendeléseinek szerkesztéséhez kattintson a megfelelő feladat sorának végén lévő "Feladat hozzárendelés szerkesztése" ikonra (), majd végezze el a kívánt módosításokat!

    A sorok végén lévő "Hozzászólások" ikonra () kattintva értesítéseket küldhet a feladaton/projekten dolgozók számára.

    A "Hozzárendelés története" ikonra () kattintva megtekintheti az adott feladathoz felvett hozzárendelések időszakát, időtartamát és állapotát.

    Ha a felhasználóhoz rendelt feladatlistában egy sorra kattint, akkor a link a Projektek, feladatok/Általános adatok lapra navigál.

  7. Zárja le elkészült feladatait!

    Az adott feladat hozzárendeléseket csoportosan is lezárhatja a sorok kijelölését követően a "Kiválasztottak lezárása" ikonra () kattintva. A feladat hozzárendelés lezárásával a továbbiakban a felhasználó nem tudja kiválasztani a feladatot (eltűnik a feladatlistájából), arra munkaidőt sem tud elkönyvelni, de a feladat továbbra is látszódni fog a projektstruktúrában, újra ki lehet osztani.

  8. Feladat hozzárendelések keresése, szűrése

    A feladat hozzárendelés táblázat feletti keresőmezőben lehetősége van név alapján megkeresni egy konkrét feladatot.

    A táblázatot lehetősége van szűrni nyitott, vagy adott időszak alatt lezárt státusz alapján.

    A "Dinamikus feladatok mutatása" ikonra () kattintva megjelenítheti a táblázatban az adott felhasználónál dinamikusan létrehozott feladatokat is.

    A táblázat jobb oldalán található "Hozzárendelések szűrése" ikonon () állva megadhatja, milyen típusú hozzárendelések (felhasználó esetén), valamint határidővel rendelkező, lejárt határidejű, tervezett időtartamú feladatok jelenjenek-e meg.

    A táblázat tetején található Általános | Részletes linkek közül választva módosíthatja a táblázatban megjelenő információkat.

  9. Hozzon létre új felhasználói csoportot!

    A legfelső szinten vagy egy csoporton állva tud létrehozni az alá új felhasználói csoportot a baloldali szervezeti hierarchia feletti "Új felhasználói csoport" ikon () segítségével. A felugró ablakban adja meg a csoport nevét, egyúttal kinevezheti a csoport vezetőjét is!

  10. Vegyen fel új felhasználókat!

    Válassza ki a csoportot, amelybe fel kívánja venni az új felhasználót, majd kattintson az "Új felhasználó" ikonra ()! A felugró ablakban a felhasználó alapadatain túl megadható a felhasználó hozzáférési szintje (dolgozó, csoportvezető, adminisztrátor). Új felhasználót kétféle státusszal vehet fel: aktív vagy nem aktív. Aktív felhasználó felvétele esetén lehetősége van az aktiváló levél küldését bejelölni. Ekkor a dolgozó a regisztrált e-mail címére levelet kap, a levélben található linkre kattintva pedig beléphet és megadhatja a jelszavát. Ha nem jelöli be az aktiváló levél küldését, akkor az adminisztrátornak kell beállítani a felhasználó jelszavát!

  11. Csoportok/felhasználókkal kapcsolatos műveletek

    A csoportok vagy felhasználók adatainak szerkesztéséhez válassza ki a szerkeszteni kívánt csoportot vagy felhasználót, majd végezze el a módosításokat a hierarchia felett található "Szerkesztés" ikonra () kattintva!

    Felhasználói csoportot vagy felhasználót bármikor törölhet a "Törlés" ikon () segítségével.

    A "Tömeges áthelyezés" ikonnal () a már meglévő csoportokat vagy felhasználókat helyezheti át másik csoportba.

    Az egyes elemek áthúzással is mozgathatóak a hierarchia másik szintjére.

  12. Felhasználók keresése, szűrése

    A szervezeti hierarchia feletti keresőmezőben lehetősége van JC360 azonosító, név, valamint e-mail cím alapján megkeresni egy konkrét felhasználót. A mező jobb oldalán található "Felhasználói struktúra szűrése" ikonra () állva módosíthatja a felhasználói struktúrában megjelenített felhasználókat státuszuk alapján, tetszőleges időszakra vonatkozóan.